Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia pt. cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia pt. cresterea copilului

daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului nu am lucrat si nu am realizat nici un venit din nici o activitate,ci doar am incheiat un contract cu casa de pensii prin care i-mi platesc o suma lunar deci i-mi merge vechimea si totodata platesc si sanatatea lunar,am dreptul la cei 2 ani si primesc indemnizatia pt. cresterea copilului de 800 lunar sau nu?
Da, pentru ca aveti contracte de asigurare atat cu casa de pensii, cat si cu casa de asigurari sociale de sanatate!
NU Beneficiati.
Cititi legea ...OUG 148/2005 actualizata...

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.