Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua. Am cumpărat de pe un site romanesc un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua. Am cumpărat de pe un site romanesc un parfum care ...

Buna ziua.

Am cumpărat de pe un site romanesc un parfum care între timp s a dovedit a fi fake. Nu am primit nici făctura iar nimeni nu îmi răspunde la telefon sau email. Acum au trecut cele 14 zile. Am parfmul și dovezile împotriva lor adica dovada contactării site ului. Toată dovada cumpărării este o fisa de la curier unde scrie expeditor, destinatar etc.

Ce este de făcut?
Lorenna1256, utilizator
Buna ziua,

Deschideti o reclamatie la ANPC. Atasati dovezile (comanda) sau ce mai aveti prin email, fisa de la curier si asteptati.
Tineti seama, in demersurile dvs si de urmatoarele:
Daca firma care opereaza site-ul e straina, ANPC nu are jurisdictie.
Unele firme comercializeaza replici ale parfumurilor, ceea ce puteți verifica și dvs in site, dar si ca pret: daca parfumul original costa 700 iar dvs ati platit 200, e evident ca e o replica sau chiar fake.
ANPC poate sanctiona vanzatorul, dar nu-l poate obliga sa va ramburseze contravaloarea.
adriandimitriu, utilizator