avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua. Am cumpărat de pe un site romanesc un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua. Am cumpărat de pe un site romanesc un parfum care ...

Buna ziua.

Am cumpărat de pe un site romanesc un parfum care între timp s a dovedit a fi fake. Nu am primit nici făctura iar nimeni nu îmi răspunde la telefon sau email. Acum au trecut cele 14 zile. Am parfmul și dovezile împotriva lor adica dovada contactării site ului. Toată dovada cumpărării este o fisa de la curier unde scrie expeditor, destinatar etc.

Ce este de făcut?
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
Lorenna1256, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 10:03, 5 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Deschideti o reclamatie la ANPC. Atasati dovezile (comanda) sau ce mai aveti prin email, fisa de la curier si asteptati.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tineti seama, in demersurile dvs si de urmatoarele:
Daca firma care opereaza site-ul e straina, ANPC nu are jurisdictie.
Unele firme comercializeaza replici ale parfumurilor, ceea ce puteți verifica și dvs in site, dar si ca pret: daca parfumul original costa 700 iar dvs ati platit 200, e evident ca e o replica sau chiar fake.
ANPC poate sanctiona vanzatorul, dar nu-l poate obliga sa va ramburseze contravaloarea.
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Site care vinde parfumuri false lechauve lechauve Sunt victor dobrescu din ploiesti. Am facut prostia sa comand pe site-ul aromamea.com un parfum la un pret mai mic decat in magazine. Dupa ce mi-a sosit prin ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani comanda online yssas yssas Cum pot recupera banii de la o comanda online, plata numerar la livrare ce a fost o țeapă? Am comandat online parfumuri de pe un site, ce avea la contact un ... (vezi toată discuția)
Retur parfum achizitionat online hinodenis hinodenis Buna seara, Imi puteti spune, va rog, daca in cazul parfumurilor achizitionate online politica de retur implica anumite conditii speciale? Pe site-ul de ... (vezi toată discuția)