avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament pentru copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament pentru copil minor

Apartament copil minor

Se poate cumpăra un apartament pe numele copilului minor? Părinții își pot face buletin la acea adresă?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 12:22, 5 Ianuarie 2024
Copilul a câștigat bani de undeva să poată cumpăra un apartament`?
Și nici domiciliul pe buletin nu-l puteți face la casa altuia, fiindcă proprietarul trebuie să vă ia în spațiu.
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator
puteti cumpara , procuratori de fonduri pot fi parintii, dar va complicati inutil.
Mă complic util, fiindcă sînt căsătorită a doua oară și nu vreau să implic actualul cu care oricum sînt in divorț. Mulțumesc, deci se poate. Știți cumva și legea aferentă?
Ba vă complicați inutil și în actuala situație, dacă sunteți căsătorită, și vreți ca din banii comuni cu soțul să luați un imobil pe numele copilului.

Actualul soț, fiindu-vă încă soț până la divorț, poate invoca la partaj că ați cumparat imobil copilului dumneavoastră din banii comuni, banii fiind bun comun pe durata casatoriei și până la divorț și apoi se partajează.

Deci nu rezolvați nimic, dacă cumpărați din banii comuni un imobil pe numele copilului dumneavoastră.
Respectivul apartament în urma unui proces poate fi scos la licitație și vândut, pentru împărțirea banilor la partaj.
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator
asteptati sa divortati si va luati casa, altfel nu e bine, credeti-ma pe cuvant

Alte discuții în legătură

Drepturi proprietate imobil obtinut inainte de casatorie ionutmcinjau ionutmcinjau Buna seara. Sunt tanar, am 23 ani, recent am achizitionat un apartament pe numele meu cu surse provenite astfel ( 80% donatie parinti + 20% surse proprii-job). ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, eu locuiesc in strainatate cu soțul și fetița noastră ... IULIA-IULIA IULIA-IULIA Buna ziua, Eu locuiesc in strainatate cu soțul și fetița noastră de 6 ani! Având in vedere ca relația cu soțul nu este una buna vreau sa ma întorc ... (vezi toată discuția)
Mostenire copil minor roxana_dido roxana_dido CUM ANUME POATE UN PARINTE, PROPRIETAR AL CASEI FAMILIEI SA LASE MOSTENIRE COPILULUI SAU MINOR CASA, FARA A PUTEA ATACA APOI ACEL ACT?MENTIONEZ CA SOTII NU MAI ... (vezi toată discuția)