Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament pentru copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament pentru copil minor

Apartament copil minor

Se poate cumpăra un apartament pe numele copilului minor? Părinții își pot face buletin la acea adresă?
Copilul a câștigat bani de undeva să poată cumpăra un apartament`?
Și nici domiciliul pe buletin nu-l puteți face la casa altuia, fiindcă proprietarul trebuie să vă ia în spațiu.
Dapix, utilizator
puteti cumpara , procuratori de fonduri pot fi parintii, dar va complicati inutil.
Mă complic util, fiindcă sînt căsătorită a doua oară și nu vreau să implic actualul cu care oricum sînt in divorț. Mulțumesc, deci se poate. Știți cumva și legea aferentă?
Ba vă complicați inutil și în actuala situație, dacă sunteți căsătorită, și vreți ca din banii comuni cu soțul să luați un imobil pe numele copilului.

Actualul soț, fiindu-vă încă soț până la divorț, poate invoca la partaj că ați cumparat imobil copilului dumneavoastră din banii comuni, banii fiind bun comun pe durata casatoriei și până la divorț și apoi se partajează.

Deci nu rezolvați nimic, dacă cumpărați din banii comuni un imobil pe numele copilului dumneavoastră.
Respectivul apartament în urma unui proces poate fi scos la licitație și vândut, pentru împărțirea banilor la partaj.
Dapix, utilizator
asteptati sa divortati si va luati casa, altfel nu e bine, credeti-ma pe cuvant