Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare documentatie cadastrala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare documentatie cadastrala

Buna, instanta a dispus anularea documentatiei casastrale intr-un proces de granituire. M-ar interesa daca anularea respectiva este efectuata de catre instanta, sau partile implicate? Presupun ca anularea se intampla doar dupa trecerea termenului de apel, de 30 de zile, sau gresesc?
nrobert13, utilizator
instanta doar a dispus. dupa trecerea termenului de apel, partea interesata se duce la OCPI cu hotararea legalizata, pentru punerea in aplicare. probabil ca instanta a mai si hotarat ce sa se faca in continuare (daca acest lucru a fost cerut, fireste), de exemplu, revenirea la situatia anterioara, efectuarea de noi masuratori, etc.
adriandimitriu, utilizator
multumesc pentru clarificare. instanta a mai hotarat stabilirea liniei de hotar conform raportului de expertiza, care face parte integranta din hotarare, efectuat in cadrul procesului. Asta inseamna ca noul document cadastral se poate intocmi fara alte masuratori, sau este totusi necesara chemarea unui topograf pentru intocmirea noului document cadastral?
depinde de continutul raportului de expertiza. veti afla de la OCPI, cand veti prezenta hotararea completa
in cadrul expertizei, a isit la iveala, ca respectivul vecin a depasit granita si cu alt vecin, dar aceasta cerere nu a fost cuprinsa in proces, si in consecinsa nici in hotarare. Exista ceva cai de a obliga vecinul sa respecte linia de hotar si cu celalat vecin? daca de exemplu se impun noi masuratori de catre OCPI, presupun ca se fac cu acordul tuturor partilor implicate, sau daca nu, ce cai de atac exista.
sigurul mod de a obliga este printr-o hotarare judecatoreasca.