Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nepotul părții vătămate poate refuza să de-a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nepotul părții vătămate poate refuza să de-a declarație ...

Nepotul părții vătămate poate refuza să de-a declarație în procesul penal ? Mama mea fiind sora părții vătămate.
In anumite conditii chiar si "persoana vatamata" poate fi audiata in calitate de martor, deci cu atat mai mult si nepotul.
Oricum, pentru un raspuns mai precis trebuie sa furnizati amanunte, dupa caz, cine este presupusul faptuitor si in ce relatii sunteti cu acesta rudenie prietenie, etc, care este pretinsa infractiune, in ce faza se afla procesul penal, samd.
Făptuitorul este verișor cu persoana vătămată, fapta este una de lovire sau alte violențe și încă sunt chemați la poliție pentru declarații . Persoana vătămată m-a indicat că martor la agresiune , eu nefiind fizic de față când s-a întâmplat acest lucru ci doar am trecut pe lângă ei și i-am salutat cu vreao 10 minute înainte . Nu vreau să cad la mijloc între orgoliile lor și caut să nu mă doară capul ca apoi să mă arate cu degetul oricare dintre ei .

interventie moderator : mesajele imediat anterioare nu se citeaza, este inutil, se incarca discutia fara rost

trandafir2, moderator
Deci, persoana vatamata va este matusa/sau unchi si faptuitorul ar fi unchi (pe linia bunicilor) pentru dvs?!? Asa ar fi?
Daca da, nu prea va incadrati la exceptiile legii privind dreptul de refuz in calitate de martor.
Ceea ce conteaza, pentru exceptii, este relatia martorului (dvs) cu inculpatul. Si, nu aveti cu acesta o legatura de rudenie apropiata, in viziunea legii.
Cam asta ar fi opinia mea, dar pentru siguranta si o intelegere clara ar trebui pusa pe hartie schema dvs de familie.
Oricum, inainte de audierea ca martor, veti spune politiei care este legatura dvs de rudenie cu partile din dosar, iar organul de ancheta este obligat sa va aduca la cunostinta dreptul de a nu da declaratii in calitate de martor. Si daca va fi asa, va veti abtine, daca nu, va trebui sa dati declaratie.
mulțumesc pentru lămuririle oferite

interventie moderator : mesajele imediat anterioare nu se citeaza, este inutil, se incarca discutia fara rost
trandafir2, moderator