Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul

In care din urmatoarele cazuri de incetare Contract Individual de Munca se beneficiaza de ajutorul de somaj:
- incetare de drept
- cu acordul partilor
- in cazul demisiei
Motivele pentru care un salariat poate beneficia de indemnizatie de somaj sunt cele prevazute la art.65-67 din Codul muncii. In niciun caz demisia nu da dreptul salariatului de a beneficia de indemnizatie de somaj!