Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract pe perioada determinata

buna ziua,
am urmatorul caz, o persoana vine cu acordul partilor de la o alta societate, o angajez cu contract pe perioada nedeterminata si este data afara dupa 2 luni prin restructurare de de post , poate beneficia de ajutor de somaj?
multumesc,
flary23, utilizator
Da.

Codul Muncii:

"Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca, determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat ca urmare a dificultatilor economice, a transformarilor tehnologice sau a reorganizarii activitatii.

(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, dintre cele prevazute la alin. (1).

Art. 66. - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi individuala sau colectiva.

Art. 67. - Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil."

1. Nu conteaza cum i-a incetat CIM la locurile de munca anterioare ci doar la ultimul loc de munca.

2. - Daca este vorba de desfiintarea postului atunci va fi concediat cu art.65 din Codul muncii si va putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni are un stagiu de cotizare la somaj de 12 luni.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.