Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este mai simplu sa transferi un elev de la o școală ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este mai simplu sa transferi un elev de la o școală la alta, ...

Este mai simplu sa transferi un elev de la o școală la alta, într-o altă localitate,sau in timpul anului ?
Dacă școala primitoare aprobă,poate cineva , o instituție să nu dea voie ? Cum se procedează?
Mulțumesc!
Potrivit regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ, transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor din regulament, în următoarele situaţii:
a)la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b)în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c)de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d)la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e)de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f)în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar.
Dar în timpul vacanței,este mai simplu ?