Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata anticipata contributie la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata anticipata contributie la pensie

buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Pot plati anticipat pentru 2 ani contibutia la pilonul 1,astfel incat sa pot iesi la pensie pentru limita de varsta? va multumesc.
Chiar daca incheiati contract cu casa de pensii pentru cei doi ani , nu veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta decat dupa ce trec acesti ani , nu acum . Asta - desigur - daca indepliniti si celelalte criterii .
Nu se poate plăti în avans decât pentru lunile din anul curent pentru ca schimbandu-se salariul minim pe economie anual la care se aplica procentul de 25%, se schimba și contribuția lunară pe care trebuie s-o plătiți. Acum de exemplu este lunar 825 lei.
george-neagu, moderator