avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La recalculare in 2024 se da ceva in plus pt grupe de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La recalculare in 2024 se da ceva in plus pt grupe de munca ?

Buna ziua. Grupele de munca se iau in calcul la cuantumul pensiei la recalculare in 2024 ? Se da ceva in plus pentru grupe ? Am iesit la pensie de limita de varsta in 2015, avand 17 ani de grupe 1 si 2 . Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 21:02, 25 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce era de primit , ati primit - presupun - la iesirea la pensie de limita de varsta , nu primiti nimic in plus .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti de primit nimic in plus pentru grupe.
Multumesc
Multumesc
Pe legea veche pentru grupa se primea o majorare cu 25 % Acum se majorează cu 0,25 puncte / an .Deci pensia deci teoretic va scădea ,nu-i aşa ?

CHKa a scris:

Ce era de primit , ati primit - presupun - la iesirea la pensie de limita de varsta , nu primiti nimic in plus .

Alte discuții în legătură

Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)
Sunt un pensionar de 59 de ani. dupa noua lege a pensiilor 360/2023, ... Matei Diana Raluca Matei Diana Raluca Sunt un pensionar de 59 de ani. Dupa noua lege a pensiilor 360/2023, por beneficia concomitent si de anii de grupa I care sunt in total 14 si de vechimea in ... (vezi toată discuția)