Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA + venituri din chirie și dobânzi = cât CASS?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA + venituri din chirie și dobânzi = cât CASS?

Știu că s-a mai discutat, prin toamnă părea clar, dar după ultima ordonanță din decembrie iar nu mai înțeleg cât voi datora pentru 2024.

Preconizez venituri din PFA peste 60 de salarii minime. Din chirie și dobânzi să zicem cam 8 salarii minime. Va trebui să plătesc CASS la 60 de salarii, sau la 60+8?
SpF2016, utilizator
Pentru PFA veti plati CASS la plafonul de 60 salarii minime, iar pentru celelalte venituri,din investitii, veti plati CASS la plafonul de 6 salarii minime
Multumesc pentru raspuns!