Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul venit PFA sub plafon (24960 lei)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul venit PFA sub plafon (24960 lei)

Buna ziua,
Pentru calculul baremului sub plafon (24960 lei) se iau in considerare doar veniturile pe PFA sau si alte venituri cum ar fi din chirii, dividende, castiguri din dobanzi?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Pentru a vedea daca trebuie sa platiti cass pentru anul 2019, veti aduna venitul net din aceste surse de venit si suma o veti compara cu plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica acel 24960 lei.
a) venitul net din activități independente,
b) venitul net pentru veniturile din cedarea folosinței bunurilor adica 60% din totalul chiriei anuale conform contractului,
c) venitul din investiții. În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate, iar în cazul veniturilor din dividende se iau în calcul dividendele distribuite și încasate în anul 2019;
Pentru a vedea daca trebuie sa platiti cas pentru anul 2019, veti compara cu plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica acel 24960 lei doar venitul net din activități independente.