Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare preaviz

Buna ziua. Daca eu stau 14 zile in preaviz, in loc de 20 si angajatorul ma ameninta ca se duce la ITM daca nu stau 20 ce poate face el mai concret? Cu ce poate sa ma afecteze? Mulțumesc
Nu poate face nimic la ITM ... Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului sau chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.