Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Buna ziua, Ce se intampla cu creantele inscrise in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Buna ziua, Ce se intampla cu creantele inscrise in tabelul definitiv ...

Buna ziua,

Ce se intampla cu creantele inscrise in tabelul definitiv al creantelor dupa inchiderea procedurii de reorganizare in baza art. 175 alin. 1 din legea 85/2014?
O parte din valoarea creantei acceptate in tabelul definitiv a fost platita conform Planului de reorganizare, dar nu integral, iar procedura s-a inchis, debitorul iesind din insolventa. Se mai poate recupera prin alte metode de catre creditor diferenta dupa inchiderea procedurii?
Multumesc!

Bună seara,
Este vorba de creanta admisa la masa credala înscrisă în tabelul definitiv, și care a fost distribuita parțial prin programul de plati din planul de reorganizare; procedura de reorganizare s-a inchis prin continuarea activitatii ca urmare a îndeplinirii tuturor obligațiilor de plata asumate prin planul de reorganizare.
Întrebam cum pot recupera, după închiderea procedurii, diferenta dintre cuantumul creanței ce a fost înscrisă în tabel și suma platita conform programului de plati.
Mulțumesc!

GRINSOLV IPURL a scris:

Am impresia că nu este destul de clar.
Administratorul judiciar a actualizat tabelul definitiv după închiderea procedurii insolvenței?
Sau explicați mai pe larg ce ați vrut să spuneți cu
creantele inscrise in tabelul definitiv al creantelor dupa inchiderea procedurii
respectiv cine a înscris când și prin ce act.
Că după închiderea procedurii încetează atribuțiile administratorului judiciar și nu mai putea întocmi acte în dosar.

A fost dispusa reinsertia inainte de plata tuturor sumelor prevazute in planul de reorganizare?

Sau suma totala din planul de reorganizare este mai mica decat suma din tabelul de creante?

Daca a fost votat si implementat un plan de reorganizare ce prevedea plata catre dumneavoastra a unei sume mai mici decat suma din tabelul de creante nu puteti recupera diferenta.

Ar trebui inregistrata in contabilitatea dumneavoastra ca pierdere.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Aceasta este situatia in care ne aflam:

"Sau suma totala din planul de reorganizare este mai mica decat suma din tabelul de creante?

Daca a fost votat si implementat un plan de reorganizare ce prevedea plata catre dumneavoastra a unei sume mai mici decat suma din tabelul de creante nu puteti recupera diferenta."

Totusi, tinand cont ca am primit doua raspunsuri diferite la intrebarea adresata, mi-ati putea indica, va rog, prevederea legala care indica faptul ca aceste diferente nu se pot recupera?

Va multumesc pentru raspuns!