Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Medicul de familie poate refuza trimitere prin Casa de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Medicul de familie poate refuza trimitere prin Casa de Asigurari ...

Medicul de familie poate refuza trimitere prin Casa de Asigurari la analize medicale lunar? În situația în care boala de care sufăr trebuie monitorizată lunar și valorile fluctuează permanent și deci trebuie stabilit dozajul tratamentului în funcție de rezultate? Îmi spune ca are dreptul prin lege doar la 6 luni. Care lege?Ce fac în situația asta? Poate medicul specialist să ma trimită? Sau ce fac?
Îmi pare rău că revin cu aceeași intrwbare...
Medicul de familie nu are cum sa va dea trimitere pentru analize lunar.
Daca necesitati analize in fiecare luna,atunci trimiterea trebuie sa v-o dea medicul specialist.
Medicul de familie nu are dreptul să vă dea lunar bilet de trimitere gratuit pentru analize.
Eventual vă puteți interna câteva zile în spital pentru analize gratuite, sau vorbiți cu medicul specialist.
Dapix, utilizator