Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema la 31.12.2023 o societate are profit de 9,98 lei (cont 121), pe trimestru 1 a platit 205 lei impozit pe profit, pe trimestru 2,3, a avut pierdere, am depus cu 0 declaratia 100. Acum la 31.12.2023 daca calculez 9,98 lei x 16% = 2 lei, daca scad impozitul achitat in trimestru 1 va avea pierdere ( 2-205 = 203 lei pierdere). Intrebarea este cum inchid balanta la decembrie lasa asa cum este 9,98 lei profit si il preiau in soldul initial Ianuarie 2024?? ceea ce nu este corect sau trebuie sa operez cumva si plata din trimestru 1 in 121 si sa inchid balanta cu pierdere la 31.12.2023? Eu am scris in tabelul unde calculez impozitul pe profit pe trimestru 4, in balanta apare in contul 441 la impozit pe profit achitat. Va mulumesc frumos pentru ajutor.
george-neagu, moderator
Buna ziua! Impozitul calculat pe an trebuie sa il determinati pe formula (V-C)x 16%., unde V- Venituri impozabile si C = Total cheltuieli deductibile +Cheltuieli nedeductibile, Fara contul 691. Daca calculul a condus la profit brut 9,98 lei, impozitul, cum ziceti, e 2 lei... care trebuie sa apara in rulajul contului 691 pe anul 2023.. Nota contabila 691=441:205 lei din trim. 1 se storneaza acum. Soldul contului 441 ar trebui sa fie acum Debitor, 203 lei. (2-205)..care se preia in balanta la 01.01.2024. Succes!
Va multumesc frumos!