avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat ...

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat în perioada 1988-1992 în grupa a doua cu cat se reduce perioada de stagiu sau se adaugă pentru pensie ?O zi bună.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Silvy93, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:12, 16 Ianuarie 2024
În perioada 2013-2018 inclusiv o persoană a contribuit cu 23200 lei ( deci mai puțin ca mine,să zic la jumătate)Făcând calculul de la șase ani la 15 ar fi 535 lei?.Arunci unde este pensia minimă,ca să nu mai spun de alții care au contribuit mai puțin ( ca un exemplul de mai sus.Dvs ce spuneți?Multumesc.
NU comparati ce nu e de comparat . Sumele din 2018 se raporteaza la un salar mediu pe economie de 4357 lei , si - v-am dat exemplul lunii sept 2023 - la unul de 7350 lei . Pai ... nu prea seamana ... Iar in noua Lege NU mai exista notiunea de “ pensie minima “ , cat iese din calcule - atat va fi pensia , indiferent cat de mica este .
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2024
CHKa, utilizator
Multumesc mult,vom vedea daca va fi o pensie minima sau nu in zilele noastre cine trăiește cu 5-6 sute de lei ( cu 15 ani de cotizare)?
Calculul este foarte simplu.Salariul mediu brut pe economie pe 6 ani aduce 6 puncte. Este așa de greu de aflat cate puncte aduce salariul minim ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ... Eisa Eisa buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ,sau sa-mi spuneti cum se procedeaza : Daca in anul 2022 s-a depus contributia de pensie ... (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare bună ziua! am 24 ani si 3 luni de vechime si ... Anna393 Anna393 Stagiu cotizare Bună ziua! Am 24 ani si 3 luni de vechime si trebuie sa ma pensionez. La calculul pensiei , merita sa îmi cumpăr încă 1 an de vechime ... (vezi toată discuția)