Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum sa renunt la calitatea de asociat intr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum sa renunt la calitatea de asociat intr-un SRL

Va rog sa ma invatati cum sa procedez ca sa renunt la calitatea de asociat minoritar intr-un SRL in care asociat majoritar si administrator este un cetatean strain care nu a mai venit in tara de mult timp si nu cred ca mai are de gand sa se intoarca si astfel nu au mai fost semnate niciun fel de acte sau OP catre stat, iar eu nu am drept de semnatura si de aceea nu mai vreau sa ma renunt sa mai fac parte din acest SRL.
Conform art.226 Legea nr.31/1990, retragerea unui asociat din societate se face:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;
c) în baza unei hotărâri a tribunalului, pentru motive temeinice, cand actul constitutiv nu prevede nimic in acest sens sau când nu se realizează acordul unanim.
Pt partea dvs. de parti sociale fie va intelegeti cu asociatul strain, fie sunt stabilite de un expert, fie vi le stabileste instanta.
Dvs. a aveti dreptul la contravaloarea partilor sociale, suma echivalenta cotei sale de participare la capitalul social al societatii raportat la valoarea activului net deţinut de societate, calculată după ultimul bilanţ aprobat. Dvs. veti suporta beneficiile si pierderile societatii pana in ziua retragerii.
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Un act aditional de retragere, echivaleaza de fapt cu o cesiune catre celilalti asociati, si ar trebui semnat de toti asociatii. daca nu se realizeaza acordul unanim, te poti retrage pe baza unei hotarari judecatoresti, obtinuta in baza unei actiuni promovata in baza art 226 alin 1 lit c din legea 31/1990
multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
nu exista nicio cale de a renunta la partile detinute fara sa apelez la tribunal , reamintesc in situatia in care sunt asociat minoritar , iar asociatul majoritar care este si administrator refuza sa mai faca ceva pentru societate, el nu a mai venit in tara de multe luni si nici nu cred ca se va mai intoarce, si nici nu mai poate fi contactat.
multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
nu exista nicio cale de a renunta la partile detinute fara sa apelez la tribunal , reamintesc in situatia in care sunt asociat minoritar , iar asociatul majoritar care este si administrator refuza sa mai faca ceva pentru societate, el nu a mai venit in tara de multe luni si nici nu cred ca se va mai intoarce, si nici nu mai poate fi contactat ???