Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este Impozitul pe profit din 2024 la firmele nou ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este Impozitul pe profit din 2024 la firmele nou infiintate?

Care este Impozitul pe profit din 2024 la firmele nou infiintate neplatitoare de tva? 1%,3% sau 16%?
george-neagu, moderator
1.Micro 1% - oblicatoriu 1 sal. 8 ore/zi plafon CA 60.000,
2.depasire plafon micro 3% - oblicatoriu 1 sal. 8 ore/zi,
3.impozit profit 16% -nu exista salariati (in intervalul de 30 de zile de la constituire) sau desfasurati o activitate care e trecuta la exceptii

Si poti sa deti doar o societate unde sa fi platitor de impozit pe micro incepand cu 2024, fata de 2023 cand puteai in 3 sa fi.
PAVEL86, utilizator