avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2067 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu, soțul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu, soțul poate cere ...

Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu,soțul poate cere sa facem partaj ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:56, 11 Ianuarie 2024
Daca sunteti unic proprietar, nu. Daca sunteti doar dvs în acte, dar bunul e comun cf legii, da.
Cum ati dobândit casa sau ce bun e?
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
Daca bunul respectiv, a fost dobandit in timpul casatoriei, se considera bun comun, chiar daca in acte apare doar unul dintre soti. Si atunci bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, pot fi supuse partajului.
În cazul acesta,pot cere de la soț un act notarial legalizat în care sa numească faptul ca nu are nevoie de partaj în favoarea copilului nostru ?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Daca bunul respectiv, a fost dobandit in timpul casatoriei, se considera bun comun, chiar daca in acte apare doar unul dintre soti. Si atunci bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, pot fi supuse partajului.

Este casa dobândită în timpul casatoriei.

gi-jane2 a scris:

Daca sunteti unic proprietar, nu. Daca sunteti doar dvs în acte, dar bunul e comun cf legii, da.
Cum ati dobândit casa sau ce bun e?

Atunci e bun comun ( depinde și cum l-ati dobandit) și daca sotul vrea partaj, o sa ceara. Nu il puteti obliga ca partea lui sa i-o dea copilului, dar se poate daca va dori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj in caz de divort ysa1976 ysa1976 Buna ziua! Intrebarea mea este urmatoarea.;In timpul casatoriei am mostenit ca unic copil de la tatal meu,care a decedat o cota parte dintr-un apartament,iar ... (vezi toată discuția)
Casa AAA+ AAA+ Buna ziua, sunt insurat si am un copil. Am construit o casa cu bani primiti de la parintii mei si as dori sa stiu cum pot sa o trec pe numele meu, fara a fi si ... (vezi toată discuția)
Plata datorii comune? ei ei Sunt despartit de doi ani, dar nu divortat inca si am o fata de 17ani, in grija mamei, careia ii platesc pensie alimentara. Despartirea a fost la cererea ... (vezi toată discuția)