Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu, soțul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu, soțul poate cere ...

Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu,soțul poate cere sa facem partaj ?
Daca sunteti unic proprietar, nu. Daca sunteti doar dvs în acte, dar bunul e comun cf legii, da.
Cum ati dobândit casa sau ce bun e?
gi-jane2, moderator
Daca bunul respectiv, a fost dobandit in timpul casatoriei, se considera bun comun, chiar daca in acte apare doar unul dintre soti. Si atunci bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, pot fi supuse partajului.
În cazul acesta,pot cere de la soț un act notarial legalizat în care sa numească faptul ca nu are nevoie de partaj în favoarea copilului nostru ?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Daca bunul respectiv, a fost dobandit in timpul casatoriei, se considera bun comun, chiar daca in acte apare doar unul dintre soti. Si atunci bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, pot fi supuse partajului.

Este casa dobândită în timpul casatoriei.

gi-jane2 a scris:

Daca sunteti unic proprietar, nu. Daca sunteti doar dvs în acte, dar bunul e comun cf legii, da.
Cum ati dobândit casa sau ce bun e?

Atunci e bun comun ( depinde și cum l-ati dobandit) și daca sotul vrea partaj, o sa ceara. Nu il puteti obliga ca partea lui sa i-o dea copilului, dar se poate daca va dori.