Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, știe cineva cat ar fi pensia ( după noua ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, știe cineva cat ar fi pensia ( după noua lege) 13 ...

Buna ziua,știe cineva cat ar fi pensia ( după noua lege) 13 ani lucrați și 2 de armata?.O zi bună
Dupa noua lege ( Legea 360/2023 ) , daca nu are 15 ani contrbutivi , NU are dreptul la pensie de limita de varsta .
Ok Multumesc Dar cu 15 ani de contribuție
Silvy93, utilizator
Nu se poate da un raspuns despre viitoarea valoare a pensiei , va fi exact cat va reiesi din calcule . Se calculeaza punctajul de pensie ( care e proportional cu castigul salarial pe care l-a avut in perioada de cotizare , la care se adauga punctajul pentru perioada armatei ) , iar acesta se inmulteste cu valoarea punctului de referinta , care in 2024 este de 81 lei , rezultand valoarea pensiei .
CHKa, utilizator
Puteți să-mi dați un exemplu de calcul,așa fac singur
Veti avea putin de lucru ... Va scoateti din cartea de munca , pe fiecare luna , salariul de baza ( asa cum este trecut in aceasta - brut sau net ) , la care adaugati sporurile cu caracter permanent . Castigul fiecarei luni dintr-un an calendaristic il impartiti la castigul salarial mediu pe tara din acel an ( brut - daca pentru luna respectiva , in cartea de munca aveti trecut salariul brut , net - daca e trecut cel net ) . Salariile medii pe tara le gasiti pe internet , pe site-ul Institutului National de Statistica . Scoateti rezultatele acestor impartiri cu 5 zecimale , si aflati punctajul pe fiecare luna. Pentru fiecare an calendaristic , adunati punctajele lunare si suma lor o impartiti la 12 ( chiar daca aveti mai putin de 12 luni lucrate ) , rezultand punctajul mediu pe an . Pentru perioada armatei , socotiti direct 0,25 puncte pe luna , punctajul pe an calendaristic il calculati la fel , prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare . Cand aveti toate aceste calcule facute , adunati punctajele fiecarui an calendaristic . Acesta e punctajul dvs. de pensie . Valoarea pensiei se calculeaza inmultind acest punctaj cu VPR ( valoarea punctului de referinta ) care , pentru 2024 , este de 81 lei . Acesta e mecanismul de calcul al pensiei , daca nu exista situatii mai deosebite ( grupe de munca , eventuale certificate de handicap , etc. ) .
CHKa, utilizator