Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... POATE UN POLITIST DE LA PAZA SI ORDINE SA INCEAPA ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

POATE UN POLITIST DE LA PAZA SI ORDINE SA INCEAPA URMARIREA PENALA?

Am următoarerea speţă.Un prieten este judecat pentru mai multe infractiuni, dintre care pentru doua din ele urmarirea penala a fost inceputa prin proces-verbal de un politist de la paza si ordine.Este legal ca urmărirea penală să fie începută de un alt politist decît de la politia judiciara?Va multumesc.
Cred ca te poate lamuri textul art.3 din Legea 364/2004 privind functionarea politiei judiciare:

Art. 3. - (1) Poliţiştii care nu fac parte din poliţia judiciară au dreptul şi obligaţia de a efectua orice act de constatare a săvârşirii infracţiunilor, conform legii.

(2) Poliţiştii prevăzuţi la alin. (1) au obligaţia de a încunoştinţa de îndată procurorul sau organele de cercetare ale poliţiei judiciare cu privire la constatarea săvârşirii infracţiunilor şi de a le înainta, totodată, actele de constatare.

din textul acesta inteleg ca nu, cel mult pot efectua acte premergatoare.eu am insa un proces-verbal de incepere a urmaririi penale realizat de un politist de la paza si ordine.ce pot invoca?
o exceptie, ceva, eventual nulitate absoluta pe art.197 alin.2 CPP?
Acestia nu pot decat sa sesizeze organele abilitate in legatura cu savarsirea unor fapte penale
Da, daca este organ de constatare in sensul art. 214 Cpp.
nu este vorba despre un proces-verbal de constatare a unei infracţiuni ci despre un proces-verbal de incepere a urmaririi penale, practic urmărirea penala a fost efectuata de un politist de la paza si ordine.Ma poate ajuta cineva cu bibliografie in domeniu?