Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ..propunere facuta de catre organul de cercetare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

..propunere facuta de catre organul de cercetare penala !!

In urma unei plangeri penale , Parchetul trimite spre cercetare , organului de cercetare -politiei .
La terminarea cercetarilor ,politistul face un raport catre procurorul de caz !
Propunerea de incepere sau NUP a urmaririi sa da de catre politist in raportul respectiv , sau politistul face propunerea dupa cum ii dicteaza procurorul ?
Am dovada ca intr-un caz , politistul propune inceperea urmaririi penale , dupa care , vazand asta ,procurorul retrimite dosarul catre cercetari ,pentru a face completari, pe care ura sa se bazeze decizia ..NUP !
Asa se face ?:stunned:
tutu12, utilizator
Nu. Nu se face asa.
Politia cerceteaza infractiunea si in baza probelor administrate, sub vertificarea procurorului de caz, face propunerea de incepere sau NUP.
Procurorul dupa ce verifica dosarul, constata daca probele au fost administrate corect si confirma sau nu propunerea politistului. Daca o confirma, dosarul ramane la parchet si isi urmeaza cursul. Daca nu, restituie dosarul politiei cu indrumari. Procurorul nu are voie sa dispuna ca intr-un dosar propunerea sa fie de un anume fel.
av.M.Hornea
Spun "sursele" ;) mele, că activitatea oraganului de urmărire penală, adică a poliţistului este supravegheată şi coordonată de procuror.

În funcţie de probele existente în dosar, organul de urmărire penală=poliţistul înaintează cauza procurorului cu referat de neîncepere a urmăririi penale sau după caz cu referat pentru punerea în mişcare a acţiunii penale, când în prealabil s-a dispus începerea urmării penale.

Sunt situaţii, când procurorul infirmă propunerea polistului şi dacă apreciază că este necesar restituie cauza pentru continuarea cercetarilor indicand concret masurile ce trebuiesc intreprinse de politist.
..DA !....m-am convins !
Am fost informat de catre politistul care a facut cercetarile ca urmeaza sa mearga sa discute cu procurorul , dupa ce au fost audiate partile si administrate dovezile .
Azi , am aflat de la acesta ca dosarul se afla la el .. si ....urmeaza sa faca referatul catre .Parchet , dar deja acesta stia ca ..procurorul a dispus NUP !:foottap::training:
Este normala aceasta situatie ?
...Logic si ..procedural , acesta facea un referat , dupa care , procurorul dispunea o solutie care o comunica partilor ! NU ?
Probabil ca s-au consultat amandoi si procurorul a lasat sa-i scape cam ce solutie urmeaza sa dea in acest dosar.
av.M.Hornea
... cam ....,,MIROASE '' ...urat .... cum ... de obicei sunt cusute cu ata .... rosie dosarele ..in care ... decizia este deja hotarata inaintea scrierii ei !
NU ? ...sunt vizibile , iar , dumneavoastra care va confruntati periodic cu astfel de magarii ,stiti foarte bine !
tutu12, utilizator