Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ..propunere facuta de catre organul de cercetare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

..propunere facuta de catre organul de cercetare penala !!

In urma unei plangeri penale , Parchetul trimite spre cercetare , organului de cercetare -politiei .
La terminarea cercetarilor ,politistul face un raport catre procurorul de caz !
Propunerea de incepere sau NUP a urmaririi sa da de catre politist in raportul respectiv , sau politistul face propunerea dupa cum ii dicteaza procurorul ?
Am dovada ca intr-un caz , politistul propune inceperea urmaririi penale , dupa care , vazand asta ,procurorul retrimite dosarul catre cercetari ,pentru a face completari, pe care ura sa se bazeze decizia ..NUP !
Asa se face ?:stunned:
tutu12, utilizator
hornea alina a scris:

Probabil ca s-au consultat amandoi si procurorul a lasat sa-i scape cam ce solutie urmeaza sa dea in acest dosar.
av.M.Hornea

Aşa cum am spus anterior, şi nu întâmplător, activitatea organului de urmărire penală- poliţistului, este coordonată şi supravegheată de procuror.
Nu cred că este vorba de o scăpare a procurorului, ci pur şi simplu i-a spus poliţistului care este propunerea sa pentru speţa respectivă, în funcţie de probatoriul administrat în cauză.

Bineînţeles că poliţistul, dacă vede altfel lucrurile, poate propune începerea urmăririi penale ( din căte am înţeles nu a fost începută urmărirea penală) şi se poate alege cu o schimbare de soluţie, pentru care o să explice procurorul...când o fi întrebat.;)
florisiris, utilizator
Aveti posibilitatea de a formula cereri organului de cercetare penala, pentru administrarea probelor pe care le doriti, daca nu ati primit rezolutia.
Daca nu sunteti multumit de rezolutia procurorului in termen de 20 zile de la comunicare puteti face plangere la organul ierarhic superior . Dupa aceea, in temeiul art. 278 ind 1. cpp, va puteti adresa instantei care poate infirma rezolutia procurorului.
..cunosc aceste lucruri .
Vorbeam doar de procedura !