Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Tulburare deliranta persistenta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Tulburare deliranta persistenta

Buna dimineata.
In luna noiembrie sora mea, in urma unei internari de urgenta la clinica de psihiatrie a primit diagnisticul de schizofrenie paranoida ( am primit si referat medical la momentul respectiv cu acest diagnistic).
In decembrie i-am facut programare la comisia de expertiza medicala pentru a vedea daca va beneficia de pensie de invaliditate.
Ieri, in urma unui consult de rutina tot la aceeasi clinica, a primit diagnosticul de tulburare deliranta persistenta (si un alt referat cu acest diagnostic nou).
Intrebarea mea este daca pe baza noului diagnostic va mai putea beneficia de pensie de invaliditate.
Va multumesc anticipat si va doresc o zi placuta.
Buna ziua!
Doar comisia de expertiza medicala va poate da un raspuns.Mergeti cu referatele si intrebati.
Șeful comisiei de expertiză s-ar putea să-i ceară la boală psihică și evaluare psihologică.