Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La divort, fiecare parinte ia în custodie câte un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La divort, fiecare parinte ia în custodie câte un copil. Se mai plătește ...

Se mai plătește pensie alimentara?
Corneldaniel, utilizator
se plateste, da. se poate compensa o suma. Fiecare parinte datoreaza 1/3 din salariu cu titlul de pensie de intretinere, pt ca un copil e la dvs, fiecare datoreaza 1/6 celuilalt, daca aveti salarii egale, e ok, nu plimbati banii prin conturi si nu va mai platiti pensie unul, celuilalt, dar daca nu castigati egal, cel cu salariu mai mare va plati diferenta.
In teorie nu, insa daca unul dintre copii de exemplu are nevoi speciale, crescute e posibil sa se stabileasca o pensie, la fel daca veniturile parintilor difera substantial.