Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa de întreținere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa de întreținere a copilului

O zi buna va doresc!Am divortat acum 13 ani, cand fiica mea avea un an si jumatate. Sotul meu a facut cerere de divort, apoi a fost stabilita taxa de intertinere a copilului la 250 ron. Tatăl nu și-a îndeplinit niciuna dintre sarcinile asumate în trecut, a plătit banii dintr-un capriciu. Care sunt opțiunile mele pentru a obține o taxă mai mare și mai echitabilă pentru întreținerea copilului? Există o modalitate legală de a face acest lucru dacă nu o puteți memora? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Garados, utilizator
va adresati instantei si cereti majorarea pensie de intretinere la1/4 din salariu daca nu mai are alti copii.
Judecatoria competenta e cea de pe raza domiciliului copilului.
gi-jane2, moderator
Mai are un copil dintr-o altă căsătorie
ok, cereti 1/6 pt copilul dvs.
Multumesc!
Avand in vedere ca au trecut atatia ani, ca veniturile sunt cu totul altele decat acum 13 ani si mai ales ca nevoile copilului au crescut singura varianta este sa formulati cerere de marire pensie de intretinere la judecatoria de la domiciliul minorei.

Cum tatal mai are alt copil in crestere si educare, procentul maxim la care poate fi obligat este de 1/6 din venitul net realizat, obligatia urmand a fi achitata de la data introducerii cererii de chemare in judecata.