avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Onorariu avocat

Mi s-a cerut pentru apel același onorariu ca pentru procesul inițial, este normal? Eu știam ca pentru recurs se plătește la jumătate celui inițial
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 11:06, 13 Ianuarie 2024
Negocierea onorariului inscris in contractul de prestari servicii se face si in apel intre solicitant si avocat. De unde stiti ca in apel, onorariul este jumatate din cel initial.
Cred ca confundati cu plata taxei judiciare .

Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătorești se taxează cu 50% din:
a) taxa datorată pentru cererea sau acțiunea neevaluabilă în bani, soluționată de prima instanță, dar nu mai puțin de 20 lei;
b) taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor și acțiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puțin de 20 lei.

În cazul în care se invocă încălcarea sau aplicarea greșită a normelor de drept material, pentru cereri și acțiuni evaluabile în bani, recursul se taxează cu 50% din taxa datorată la suma contestată, dar nu mai puțin de 100 lei; în aceeași ipoteză, pentru cererile neevaluabile în bani, cererea de recurs se taxează cu 100 lei.
Asa mi-a spus avocatul la începutul procesului ca dacă se ajunge la recurs voi plăti onorariul la jumătate

POPA GHEORGHE a scris:

Negocierea onorariului inscris in contractul de prestari servicii se face si in apel intre solicitant si avocat. De unde stiti ca in apel, onorariul este jumatate din cel initial.

Nu....este apel făcut de partea adversa deci nu de mine și nu mai trebuie sa plătesc eu taxa de timbru judiciar,însă trebuie să plătesc același onorariu avocatului

Cornel Vasile a scris:

Cred ca confundati cu plata taxei judiciare .

Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătorești se taxează cu 50% din:
a) taxa datorată pentru cererea sau acțiunea neevaluabilă în bani, soluționată de prima instanță, dar nu mai puțin de 20 lei;
b) taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor și acțiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puțin de 20 lei.

În cazul în care se invocă încălcarea sau aplicarea greșită a normelor de drept material, pentru cereri și acțiuni evaluabile în bani, recursul se taxează cu 50% din taxa datorată la suma contestată, dar nu mai puțin de 100 lei; în aceeași ipoteză, pentru cererile neevaluabile în bani, cererea de recurs se taxează cu 100 lei.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acela se stabileste direct cu avocatul ..nu exista act normativ sa platiti 50% din primul onorariu.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, as dori sa stiu daca contest o hotărâre judecatoreasca ... Yves Yves Bună ziua, Asi dori sa stiu daca cotest o hotarire judecatoreasca privind un proces de partaj, trebuie sa achit taxa judiciara din nou si daca avocatul care ... (vezi toată discuția)
Pentru recurs intr-un dosar de fond judiciar se platesc taxe etc.? cristina/BZ cristina/BZ un cunoscut se intreaba daca la depunerea recursului sau pana la termen nu trebuie sa plateasca taxa la trezorerie si timbru judiciar.daca da si nu o face ce ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru judiciar cris_deo cris_deo buna seara. cat este taxa de timbru judiciar si taxa de timbru in cazul apelului. am auzit ca trebuie sa fie 50% din taxa care am achitat-o in prima instanta ... (vezi toată discuția)