Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 296/2023 art.XL. Buna ziua, Lucrez la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 296/2023 art.XL. Buna ziua, Lucrez la o societate cu capital ...

Legea 296/2023 art.XL.
Buna ziua,
Lucrez la o societate cu capital de stat, activitate principala constructii. Toti salariatii nu au primit tichete de masa pentru luna decembrie deoarece conducerea invoca art. XL. Legea 296/2023. In 2019 salariu in constructie a fost de 3000 lei, media celor doua salarii fiind de 6000 lei, valoarea tichetului este de 30 lei.
Intrebarea mea este : Daca legea spune „Actualizarea acestor drepturi se face începând cu luna ianuarie 2025„ conducerea a aplicat acest articol de lege incepand cu luna decembrie este legal ?
Multumesc.
Angajatorul a aplicat corect legea .. actualizarea cheltuielile privind drepturile de hrană/indemnizația de hrană/tichete de masă/norma de hrană se face incepand cu data ianuarie 2025 .. adica , pana in ianurie 2025 valoarea este aceeasi.
Multumesc,
Sa inteleg ca actualizarea cheltuielilor se face din ianuarie 2019 sau cu ianuarie 2015?
Adelacris, utilizator
Din ianuarie 2025