avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana ...

Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana in 2001 si 8 ani,11luni si 26 zile conditii deosebite dupa 2001 . Cele 2 luni peste 11 ani cond. speciale se pot trece la conditii deosebite sa am 9 ani ? Si de cati ani reducere varsta pensionare beneficiez datorita celor enumerate mai sus ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:40, 8 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Legea 263/2010
Art.158
(3) Stagiile de cotizare realizate în grupa I de muncă, condiții speciale și/sau alte condiții de muncă mai mici de 2 ani, se valorifică în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) și tabelului nr. 1.
multumesc .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Atreides-Spune:Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana in 2001..........
Acesti ani de conditii speciale ii puteti avea doar prin asimilarea grupei I la conditii speciale.
Pana la 31/03/2001 s-a lucrat in grupele superioare de munca.
Incepand cu 0/04/2001 s-a lucrat in conditii de munca.
Da, pana in 2001 am grupa 1 care mi s-a asimilat ca grupa speciala . Doresc sa stiu daca cele 2 luni ce le am peste cei 11 la frupa speciala se pot adauga celor 8 ani si 11 luni lucrati in conditii deosebite si sa se rotunjeasca la 9 ani . Multumesc. [ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Cele doua luni de conditii speciale vor trece la conditii deosebite in vederea reducerii varstei standard.
Rezulta o reducere cu 8 ani si 6 luni, din 65.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Echivalare grupa 1 de munca stanluc stanluc F Stagiul total de cotizare realizat a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile 1, In sistemul public, din care ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor - grupe de munca - norme de aplicare Alin Buzatu Alin Buzatu Buna ziua! As vrea sa adresez cateva intrebari referitor la dreptul la pensie pentru mama mea, care e nascuta in 14/08/1967, are in acest moment 33 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)