Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana ...

Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana in 2001 si 8 ani,11luni si 26 zile conditii deosebite dupa 2001 . Cele 2 luni peste 11 ani cond. speciale se pot trece la conditii deosebite sa am 9 ani ? Si de cati ani reducere varsta pensionare beneficiez datorita celor enumerate mai sus ? Multumesc
Da.
Legea 263/2010
Art.158
(3) Stagiile de cotizare realizate în grupa I de muncă, condiții speciale și/sau alte condiții de muncă mai mici de 2 ani, se valorifică în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) și tabelului nr. 1.
multumesc .

Atreides-Spune:Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana in 2001..........
Acesti ani de conditii speciale ii puteti avea doar prin asimilarea grupei I la conditii speciale.
Pana la 31/03/2001 s-a lucrat in grupele superioare de munca.
Incepand cu 0/04/2001 s-a lucrat in conditii de munca.
Da, pana in 2001 am grupa 1 care mi s-a asimilat ca grupa speciala . Doresc sa stiu daca cele 2 luni ce le am peste cei 11 la frupa speciala se pot adauga celor 8 ani si 11 luni lucrati in conditii deosebite si sa se rotunjeasca la 9 ani . Multumesc. [ link extern ]
Da.
Cele doua luni de conditii speciale vor trece la conditii deosebite in vederea reducerii varstei standard.
Rezulta o reducere cu 8 ani si 6 luni, din 65.