Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, mamá mea care locuia singura intr un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, mamá mea care locuia singura intr un apartament a ...

Buna ziua, mamá mea care locuia singura intr un apartament a decedat si vrem sa o scoatem de la intretinere, dar nu vrem ca apartamentul sa ramina fara apa, curent pentru ca avem nevoie de ele....vom intra sa luam lucrurile, sa facem unele modificari pentru a-l putea vinde etc.E posibil sa platim doar apa , curent si gaze? Cum se procederá?
Multumesc.
Cu certificatul de deces o puteti scoate de la intretinere , asta nu inseamna ca va opreste cineva furnizarea serviciilor de apa , gaze , caldura , curent , etc . Veti plati consumurile ca si pana acum , fiecare apartament are contor de curent iar consumul se plateste catre furnizorul respectiv , gazele sunt la pausal si se calculeaza in functie de nr de persoane , pentru apa normal exista apometre si veti trimite indexul citit lunar catre asociatie iar pentru caldura este normal sa existe repartitoare care se citesc lunar si se trimit indexurile la asociatie daca nu sunt deja cu citire la distanta . In plus veti plati si consumurile pentru partile comune , holuri , scara , uscatorie , salarii administrator , femeie de serviciu , gunoi menajer , etc . Sa nu va mire ca nu exista diferente mari intre plata dupa scoaterea de la intretinere si inainte , acum toate serviciile sunt contorizate si nu conteaza cate persoane locuiesc intr-un apartament ci doar consumurile inregistrate .