Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, prin posta, ...

Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, prin posta, pentru asa zisa oprire voluntara in zona de actiune a indicatorului Oprire interzisa.
Oprirea voluntara s-a facut dupa indicatorul Oprire interzisa cu semn aditional sageata in jos,
In proces-verbal nu sunt martori trecuti din partea agentului
Am sanse de castig daca contest acest proces-verbal?
Buna ziua, daca aveti probe ca ati parcat regulamentar, da. Chiar daca nu sunt trecuti martori in Pvb daca dvs. aveti martori sau alte probe (video, foto), le puteti propune in instanta.
Am martor. Nu am proba foto sau video, pentru ca oricum nu sunt recunoscute in instanta. Dar nici politistul nu are probe
Buna ziua, atunci formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la data comunicarii PVb.
Madalina Pascu, Avocat
Exista un model pentru contestarea PV?
Nu exista, trebuie sa motivati plangerea in functie de situatia dvs concreta.