avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, prin posta, ...

Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, prin posta, pentru asa zisa oprire voluntara in zona de actiune a indicatorului Oprire interzisa.
Oprirea voluntara s-a facut dupa indicatorul Oprire interzisa cu semn aditional sageata in jos,
In proces-verbal nu sunt martori trecuti din partea agentului
Am sanse de castig daca contest acest proces-verbal?
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 12:29, 17 Ianuarie 2024
Buna ziua, daca aveti probe ca ati parcat regulamentar, da. Chiar daca nu sunt trecuti martori in Pvb daca dvs. aveti martori sau alte probe (video, foto), le puteti propune in instanta.
Am martor. Nu am proba foto sau video, pentru ca oricum nu sunt recunoscute in instanta. Dar nici politistul nu are probe
Buna ziua, atunci formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la data comunicarii PVb.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2024
Madalina Pascu, Avocat
Exista un model pentru contestarea PV?
Nu exista, trebuie sa motivati plangerea in functie de situatia dvs concreta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces-verbal de contraventie marius_mitr marius_mitr buna as putea sa contest un proces-verbal de contraventie pentru oprire interzisa daca politistul comunitar si-a trecut in PV doar numele si prenumele fara a ... (vezi toată discuția)
Oprire voluntara - plangere contraventionala alpine_clarion alpine_clarion buna ziua! Ieri, am oprit autovehiculul in dreptul semnului \"Oprirea Interzisa\" pentru a cobori un pasager. Mi-am continuat drumul, iar dupa 150 de metri ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de constatare a contraventiei andrei3ioanes andrei3ioanes 26.07.2013 Ma intorc din concediu,unul destul de reusit:P, ca sa constat o scrisoare de la politia locala. In ea...proces verbal de constatare a ... (vezi toată discuția)