Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Ați publicat luni, 15 ianuarie, articolul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Ați publicat luni, 15 ianuarie, articolul : "Pensionarea ...

Buna ziua! Ați publicat luni, 15 ianuarie, articolul : "Pensionarea după munca în condiții grele: Ce prevede noua lege a pensiilor față de actuala reglementare".
Eu am lucrat 33 ani și 8 luni. Am 18 ani de grupa a doua. Nelămurirea mea este: voi primi, la recalculare, acele puncte de stabilitate, dar și 0,25 puncte pentru fiecare luna lucrata in grupa a doua? Sau art. 88 se referă la cei care vor ieși la pensie începând cu septembrie 2024?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Sunteti pensionara deja ? daca da , ati primit suplimentul de punctaj de 25% pentru grupa a 2-a , deci nu mai aveti ce primi in plus . In schimb , veti primi puncte de stabilitate pentru cei 8 ani si 8 luni cu care ati depasit stagiul contributiv de 25 ani ( asta in situatia in care toti cei 33 ani si 8 luni sunt stagiu contributiv ) .
Da, sunt pensionara. Daca este așa cum ziceți, unde ar fi egalitatea și echitatea între persoane cu aceiași ani de muncă?

CHKa a scris:

Sunteti pensionara deja ? daca da , ati primit suplimentul de punctaj de 25% pentru grupa a 2-a , deci nu mai aveti ce primi in plus . In schimb , veti primi puncte de stabilitate pentru cei 8 ani si 8 luni cu care ati depasit stagiul contributiv de 25 ani ( asta in situatia in care toti cei 33 ani si 8 luni sunt stagiu contributiv ) .

Echitatea nu este intre persoane cu aceiasi ani de munca , ci intre cei cu punctaj egal . Inechitatea ( uriasa ) era data de indicele de corectie , care facea ca , la punctaj egal , sa existe diferente de pana la 41% intre pensii . Veti fi de acord ca , la vechime egala , doua persoane vor avea pensii diferite daca una a lucrat cu minimul pe economie , iar cealalta cu de 3 ori mai mult . De asemenea , nu ar fi deloc echitabil ca dvs. sa mai primiti 0,25 puncte pe luna PE LANGA suplimentul de 25% din punctaj primit deja pentru grupe . Legea nu retroactiveaza .
Intr un fel aveți dreptate. Eu va dau un exemplu. Eu și o colega aveam același salariu. Am lucrat aceiași ani in grupa a doua. Diferența este la vârsta. Eu am ieșit deja la pensie, colega mea va ieși in 2025. Deci, unde este egalitatea?

CHKa a scris:

Echitatea nu este intre persoane cu aceiasi ani de munca , ci intre cei cu punctaj egal . Inechitatea ( uriasa ) era data de indicele de corectie , care facea ca , la punctaj egal , sa existe diferente de pana la 41% intre pensii . Veti fi de acord ca , la vechime egala , doua persoane vor avea pensii diferite daca una a lucrat cu minimul pe economie , iar cealalta cu de 3 ori mai mult . De asemenea , nu ar fi deloc echitabil ca dvs. sa mai primiti 0,25 puncte pe luna PE LANGA suplimentul de 25% din punctaj primit deja pentru grupe . Legea nu retroactiveaza .

Diferenta va fi urmatoarea:
D-voastra ati primit o majorare de punctaj de 25% pentru punctele aferente stagiului realizat in grupa II.
Daca salariul de baza a fost de peste salariul mediu brut pe economie, atunci castigul este la d-voastra.
Sa zicem ca ambele ati lucrat cu 1,2 salarii medii pe economie.
D-voastra primiti:1,2x25%=0,3 puncte.
Colega va primi doar 0,25 puncte.
Daca salariul a fost mai mic decat cel mediu pe economie, atunci castigul va fi de partea colegei.
Puteti cere relatii/informatii/lamuriri de la CNPP, Ministerul muncii, Guvern.
Ce putem noi sa rezolvam prin interpretarile noastre ?