Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care e situatia debitorului persoana fizica?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care e situatia debitorului persoana fizica?

Buna ziua.

Care e sitiuatia debitorului persoana fizica care detine sau isi infiinteaza o Intreprindere Individuala sau un PFA ?
Executorul ii poate popri si contul deschis ca II / PFA sau acesta se limiteaza doar la contul persoanei fizice ? Aceeasi intrebare/speta e si pentru bunurile debitorului persoana fizica vs bunurile aceluiasi debitor titular al unei Intreprinderi Individuale / PFA.
george-neagu, moderator
Da. Persoana fizica craspunde cu întreg patrimoniul personal.
Nu cred ca m-ati inteles.
Eu am intrebat daca datoriile persoanei fizice considerata debitor - datorii ale persoanei fizice si nu datorii ale comerciantului II sau PFA pot afecta II / PFA deja existent si/sau care va fi infiintat in viitorul apropiat.
Persoana fizica - posesoare a unei II - raspunde cu intreg patrimoniul personal in caz de insolventa/lichidare a Intreprinderii Individuale, daca patrimoniulde afectatiune nu este suficient pentru a acoperi valoarea creantelor (daca acesta a fost constituit)..
Intrebarea vizeaza situatia in care un debitor persoana fizica are sau isi infiinteaza o Intreprindere Individuala. Aceasta II, desi nu este o persoana juridica propriu-zisa are un regim juridic asemanator acesteia (functioneaza ca un comerciant autorizat) si din punct de vedere juridic - inclusiv fiscal - am inteles ca este tratata aparte (separat de persoana fizica propriu-zisa).
usaintertrade, utilizator
Altfel spus, ma intereseaza daca datoriile CNP-lui (ale persoanei fizice considerata debitor) pot afecta CIF-ul (II / PFA existent si/sau ce va fi infiintat in viitorul apropiat).
Nu discutam de situatia inversa - cea in care CIF-ul (II/PFA) ar avea/dobandi calitatea de debitor.