avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascuta in septembrie 1956, ani lucrati 32, am nascut 3 copii...cand am dreptul la pensie partial anticipata sau anticipata? Multumesc
Cel mai recent răspuns: agentul oo7 , utilizator 20:11, 1 Februarie 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 59 ani (s-a scazut un an pentru ca ati nascut si ingrijit 3 copii).
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Dar mai reveniti anul viitor dupa ce va aparea noua lege a pensiilor.




buna seara
va deranjez si eu cu o intrebare , va rog sa ma informati cand asi putea iesi la pensie anticipata daca sint nascuta in anul 1955 ,am 3 copii si lucrez din data de 24 iunie 1972 fara grupa ,fara intreruperi ,fara suspendari
va multumesc anticipat
1. Intrucat sunteti nascuta in 1955, varsta dvs. standard de pensionare este de 60 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani.
2. Deoarece ati nascut si crescut 3 copii varsta standard de pensionare se reduce cu un an, adica veti putea iesi la pensie de limita de varsta la 59 de ani.
3. Deoarece ati depasit stagiul complet de cotizare puteti iesi la pensie anticipata partiala la 55 de ani, adica in acest an.
4. Daca iesiti in acest an la pensie anticipata partiala veti avea o reducere a pensiei, pentru 4 ani, pana la iesirea la pensie de limita de varsta , de cca 17%.
Noua lege a pensiilor, care va intra in vigoare la 01.01.2011, prevede o penalizare, in cazul dvs., de cca 36%. Plus ca se egalizeaza varsta de pensionare cu a barbatilor (65 de ani).
5. Eu v-as sfatui sa depuneti actele de pensionare anticipata partiala in acest an, a doua zi dupa ce impliniti 55 de ani.
va multumesc mult pentru informatii
o seara placuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 LarionClaudia LarionClaudia Mama mea vrea sa se pensioneze si are : 55 ani si 7 luni, are o vechime de aproape 36 de ani, 4 ani de grupa a 2-a si 3 copii. Se poate pensiona anticipat sau ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie? alinabad alinabad IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI. AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE? (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)