Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , Eu sunt salariat la Administratia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , Eu sunt salariat la Administratia strazilor Bucuresti ...

Buna ziua ,
Eu sunt salariat la Administratia strazilor Bucuresti . Va rog sa imi spuneti daca am dreptul la indemnizatie la iesirea la pensie la limita de varsta si Legea care imi da acest drept .
Multumesc .
Nu se acorda nicio indemnizatie pentru iesirea la pensii a celor din sectorul bugetar.

OUG 115/2023
art. X
(1) În anul 2024, instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, nu acordă ajutoarele sau, după caz, indemnizațiile la ieșirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de muncă/serviciu ori la trecerea în rezervă.

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în situația încetării raporturilor de muncă sau serviciu ca urmare a decesului angajatului.
Buna ziua ,
v -a multumesc pentru raspuns .
O zi frumoasa .
olteanugheorghe, utilizator