Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este obligatoriu sa ai contract cu o firma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este obligatoriu sa ai contract cu o firma de paza ...

Buna ziua,

Este obligatoriu sa ai contract cu o firma de paza intr-un complex cu mai multe blocuri?
Nu este obligatoriu.

Paza și protecția se realizează prin forțe și mijloace militare sau civile, de către instituțiile specializate ale autorităților administrației publice, sau în regim privat, de către proprietarii sau deținătorii obiectivelor, bunurilor sau valorilor, precum și de către societățile specializate de pază și protecție.

Paza proprie se realizează cu personal calificat, angajat al unității beneficiare, conform legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic