Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietar cu 50% din condominiu are puterea sa voteze ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietar cu 50% din condominiu are puterea sa voteze in Adunarea ...

Proprietar cu 50% din condominiu are puterea sa voteze in Adunarea Generala cu 50% din voituri ?
De fapt legea spune ca ponderea nu poate trece de 50%, chiar daca detine peste 50%.

Articolul 49
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
a) fiecare proprietar, membru al asociației, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliară;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare și modernizare, votul fiecărui proprietar, membru al asociației, are o pondere egală cu cota-parte indiviză din proprietatea comună;
c) în situația în care un proprietar deține o cotă-parte indiviză de părți comune mai mare de jumătate din totalul cotelor-părți indivize de proprietate comună din condominiu, ponderea voturilor de care el dispune este limitată, fiind egală cu suma ponderii voturilor celorlalți proprietari;
[ link extern ]