Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 196/2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 196/2018

Buna ziua,

Exista vreo posibilitate sa se renunte in mod legal la anumite cheltuieli repartizate pe cota-parte indiviză de proprietate de exemplu prin vot la nivel de asociatie?
Am citit legea, insa nu mi se pare logic sa platesc mai mult pt cheltuielile comune doar pentru ca am o suprafata mai mare, deoarece nu beneficiez de acele servicii mai mult decat ceilalti locatari: curatenie pe scara, lift, electricitate comuna, cheltuieli pentru reparatii, vidanja etc.

Multumesc.
AndreeaD03, utilizator
Nu e chiar asa, aveti un drept de vot mai mare decat alti proprietari:

Art.49
(3)....
b)pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar, membru al asociatiei, are o pondere egala cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna;

Daca ati detine mai multe apartamente puteti avea "puterea" in anumite situatii.
Parerea mea este alta:
1. Asa este stipulat in legislatie si puteti modifica ceea ce ziceti, doar modificand Legea.
2. Ceea ce zice @latka, se refera doar si numai "stricto" - cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar, membru al asociatiei, are o pondere egala cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna;

Daca ati detine mai multe locuinte in condominiu, votul dvs.intr-0 eventuala AG ar fi doar unul - asta pentru a le peste nas domnilor dezvoltatori cara pana sa-si vanda toate locuintele, "taiau si spanzurau" prin asociatii, ca deh, il aveau mai multe voturi (legislatia veche).

Asadar doamna, aveti o locuinta cu o sup. utila mai mare, as. prop. va calculeaza si repartizeaza costuri mai mari la aceste capitole. Asa este prevazut, da? Ca dvs. nu gasiti logica, asa este. Nici unii dintre noi nu intelegem si?
Adunarea generala nu detine autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare dispozitiilor in vigoare