Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua. Conform prevederilor art 728 alin (1) lit b ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua. Conform prevederilor art 728 alin (1) lit b din L ...

Buna ziua.
Conform prevederilor art 728 alin (1) lit b din L 134/2010 privind Codul de Procedura Civila, se prevede ca "...salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite ...până la o treime din venitul lunar net"
Intrebarea mea este urmatoarea - se va retine suma maxima (adica 1/3 din venitul lunar net) sau se poate retine mai putin de 1/3 ?
armand_1967, utilizator
Suma maxima pana la recuperarea integrala a datoriei si a cheltuielilor de executare.