avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: - defunctul cetatean ...

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

- defunctul cetatean strain a detinut parti sociale intr - un SRL din Romania pe care nu le - a nominalizat in testament in vederea dobandirii acestora de catre unicul mostenitor (sotia acestuia);

- in actul constitutiv al societatii din Romania (in care defunctul a detinut parti sociale) se mentioneaza clauza continuarii societatii cu mostenitori daca acestia sunt de acord;

- mostenitorul defunctului nu doreste sa dobandeasca calitatea de asociat in societate;

- societatea in afara de asociatul decedat mai are un asociat;

- se doreste demararea procedurii la ONRC pentru ca societatea sa ramana cu asociat unic.

In aceasta situatie cum trebuie procedat pentru ca la ONRC se solicita certificatul de mostenitor.

Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Modificare srl cu 2 asociati in srl cu asociat unic LaurentiuCC LaurentiuCC Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie. Eu si sotia mea am infiintat un SRL cu 2 asociati. Sotia a decedat iar partile sociale au fost ... (vezi toată discuția)
Mostenire firma ilinca007 ilinca007 salut , urmeaza sa mostenesc un srl , asociat unic fiind mama mea , in statutul firmei se precizeaza ca firma isi poate continua activitatea prin mine fiind ... (vezi toată discuția)
Partaj judiciar toncean toncean Buna ziua, La un SRL cu asociat unic decedat s-a dezbatut succesiunea in urma careia partile sociale revin mostenitorilor in cotele legale. Actul ... (vezi toată discuția)