Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Sotului meu în mai anul trecut i s-a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Sotului meu în mai anul trecut i s-a suspendat permisul ...

Buna seara! Sotul meu în mai anul trecut i sa suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile. El a depus un certificat de grefa, mergând ulterior să-și ridice permisul. În iunie a fost oprit de un echipaj punându-se 12 puncte penalizare. Iar în august ia venit înștiințare la poliție pentru a preda permisul pentru 18 puncte penalizare. A fost și a depus contestație la serviciul permise. Iar în septembrie fiind oprit de un echipaj de polițe a fost căutat în baza de date și apărea "CU RESTRICTII SUSPENDAT" le a explicat polițiștilor cazul lui și aceștia iau dat voie sa plece. La câteva zile distanță a mai fost oprit de un echipaj și acum apărea "suspendat". I sa întocmit dosar penal fiind anunțați după aceea ca și domni care l-au oprit și iau dat voie sa plece i au întocmit un dosar penal. Deci are 2 dosare penale. Întrebările mele sunt: Daca el a predat permisul în mai puncele de penalizare de dinainte se anulează?
Care ar fi pedeapsa pentru cele 2 dosare? Și cam cât timp durează? Momentan au trecut 4 luni și a fost chemat sa dea declarație. Avocatul nu nea zis nimic ce pedeapsa ar putea primi nici când se va finaliza dosarul.
Nu a predat el permisul, i s-a retinut in vederea suspendarii. Cum sotul nu a acceptat asta si a depus plingere contraventionala, (asa a putut sa-si ia certificat de grefa si sa recupereze permisul) inseamna ca nu s-a sters nici un punct de penalizare anterior.