Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sub ce incidență a legii intra eliberarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sub ce incidență a legii intra eliberarea certificatului de ...

Sub ce incidență a legii intra eliberarea certificatului de deces de către primărie unor persoane fără actele necesare pentru eliberarea actului, întrucât actele necesare sunt la persoana în drept al acestui certificat de deces, și căreia i se refuză eliberarea.
Mulțumesc
Legea nr. 119/1996
art. 10
(1) Pe baza actelor de stare civilă se eliberează certificate/extrase multilingve de naștere și de căsătorie titularilor sau reprezentanților legali ai acestora, iar certificatele/extrasele multilingve de deces, membrilor familiei, persoanelor îndreptățite ori, cu aprobarea primarului unității administrativ-teritoriale care a înregistrat decesul, altor persoane care justifică un interes legitim. Certificatele de stare civilă/Extrasele multilingve ale actelor de stare civilă se pot elibera și altor persoane împuternicite prin procură specială, precum și avocaților împuterniciți de către titulari, de către reprezentanții legali ai acestora sau de către persoanele îndreptățite, după caz, în baza împuternicirii avocațiale emise cu respectarea prevederilor Legii nr. 51/1995 pentru organizarea și exercitarea profesiei de avocat, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și Statutului profesiei de avocat, adoptat prin Hotărârea Consiliului Uniunii Naționale a Barourilor din România nr. 64/2011, cu modificările și completările ulterioare. În certificatele/extrasele multilingve de stare civilă nu vor fi preluate titlurile de noblețe, chiar dacă au fost înscrise în unele acte de stare civilă.