Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua .Un licentiat in drept se poate reprezenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua .Un licentiat in drept se poate reprezenta singur in ...

Buna ziua .Un licentiat in drept se poate reprezenta singur in instanta.Acesta are dreptul legal de a solicita cheltueli de judecata? Care este baza legala? Cu stima,
Dacă este vorba despre un proces de drept civil, oricine se poate reprezenta singur în instanță pentru că, în principiu, nu este obligatorie asistența juridică (prin intermediu unui avocat). Vedeți și art. 80-83 din Codul de procedură civilă. Puteți solicita cheltuieli de judecată în baza art. 451 alin. (1) și art. 453 C.proc.civ. .
Raspunsul este da, la orice instanță, de orice nivel vă puteți reprezenta singur. Accesul la justiție nu poate fi limitat.

C.proc.civ.
art. 80
Formele reprezentării
(1) Părțile pot să exercite drepturile procedurale personal sau prin reprezentant. Reprezentarea poate fi legală, convențională sau judiciară.
....