avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale China
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

China

Ce taxe se platesc la importul din China?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 23:59, 1 Februarie 2010
Razvan Doru a scris:

Ce taxe se platesc la importul din China?

Buna ziua,
Taxe vamale cf. Codul Vamal al Romaniei.
vezi:
[ link extern ]

Cu stima
Multumesc mult! Vream un procent din costul marfii, restul o sa o rezolve comisionarul vamal.Fac niste calcule doar!
Se aplica tarifele vamale comunitare, vedeti aici procentul aplicabil in functie de clasa de marfuri: [ link extern ]
Andreea Lisievici a scris:
Se aplica tarifele vamale comunitare, vedeti aici procentul aplicabil in functie de clasa de marfuri: [ link extern ]

legalmgm a scris:

Din fericire (pentu toti) Republica Populara Chineza nu este membru, inca, al CE

Revin asupra mesajului anterior:

Sau nu am inteles bine mesajul Dvs.
Toate statele UE aplica acelasi tarif vamal pentru China (stat non-UE) ?
Cu stima,
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2010
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Declaratia 390 andreap124 andreap124 Buna ziua. Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in ... (vezi toată discuția)
Import china pe firma fara comisionar vamal emil_nastase emil_nastase Vreau sa import din China niste componente electronice pentru automatizari. Pentru revanzare. Importul vreau sa-l fac pe firma, am cod EORI si sunt platitor de ... (vezi toată discuția)