Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale China
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

China

Ce taxe se platesc la importul din China?
Razvan Doru a scris:

Ce taxe se platesc la importul din China?

Buna ziua,
Taxe vamale cf. Codul Vamal al Romaniei.
vezi:
[ link extern ]

Cu stima
Multumesc mult! Vream un procent din costul marfii, restul o sa o rezolve comisionarul vamal.Fac niste calcule doar!
Se aplica tarifele vamale comunitare, vedeti aici procentul aplicabil in functie de clasa de marfuri: [ link extern ]
Andreea Lisievici a scris:
Se aplica tarifele vamale comunitare, vedeti aici procentul aplicabil in functie de clasa de marfuri: [ link extern ]

legalmgm a scris:

Din fericire (pentu toti) Republica Populara Chineza nu este membru, inca, al CE

Revin asupra mesajului anterior:

Sau nu am inteles bine mesajul Dvs.
Toate statele UE aplica acelasi tarif vamal pentru China (stat non-UE) ?
Cu stima,
legalmgm, utilizator