avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!

Vă salut, cu respect!
Bunicul a decedat în 2013, dar nici pînă acum nu s-a dezbătut succesiunea.
Am încercat prin instanță, dar ni s-au cerut 3000 de euro.
Bunicul avea un teren în Mamaia Sat și un apartament în Constanța.
Unchiul meu (fiul bunicului) ne spune că totul este al lui. Că bunicul i le-a lăsat.
Dar cum i le-a lăsat? Testament, nu cred! Donație? Vînzare - cumpărare? Clauză de întreținere?
Nu vrem să dăm banii, dacă nu suntem siguri că obținem ceva.
Cum putem face să vedem și noi "actele"? Nu avem dreptul să le vedem? Mergem pe cuvîntul unchiului?
Noi eram în relații proaste cu defunctul. E posibil să nu mai existe nimic, la masa succesorală...
Dacă ne puteți da un sfat. :)
Mulțumim!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca erati in relatii proaste, nu cred ca ati acceptat succesiunea expres sau tacit in termen si daca sunteti strain de mostenire, nici nu mai conteaza daca a instrainat averea bunicul.
Iar daca i-a facut acte, testamentul s-ar ataca in termen de 3 ani de la deces, nu in 11, iar ca sa atacati un eventual act de vanzare sau intretinere, va trebuie dovezi, deci... ati da banii degeaba, parerea mea.
Ultima modificare: Vineri, 26 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cere un extras de carte funciară asupra bunului în cauză,..așa pentru o primă imagine.... dacă succesiunea nu a fost făcută... sigur că trebuie să știi ce poziție ai față de defunct... frate cu unul din părinți etc....
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la primarie, vedeti daca a achitat cineva impozitul in aceasta perioada, solicitati copii dupa acte.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar dacă bunicul îi făcea testament unchiului, nepoții din partea fiului decedat erau moștenitori rezervatari și nu puteau fi complet dezmoșteniți. Aveți în schimb o problemă că ați fost pasivi 11 ani și unchiul probabil nu. Ca să nu mai greșiți în continuare, luați-vă avocat.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine v-a cerut 3000 eur si , mai exact, pentru ce?

Alte discuții în legătură

Testamente lasate unui nepot. dreptul (partial sau deplin) al mostenitorului rezervatar grad i? Tetriss Tetriss Buna ziua Sunt singurul nepot (fiu al parintilor) in familie. Problema sta in felul urmator: Bunicii din partea mamei au decedat, dar ambii mi-au lasat ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate ... R.A.V.E.N R.A.V.E.N renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate de mostenitor. Buna ziua, am si eu urmatoarea intrebare: Suntem 4 rude (2 frati,2 veri) care ... (vezi toată discuția)
Testament gasit la multi ani de la deces danaver danaver Buna ziua, Facand ordine printre actele din casa am gasit un testament al unui prieten al bunicilor mei care ne lasa mie si surorii mele toata masa lui ... (vezi toată discuția)