Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune. Ni se cer 3000 de euro!

Vă salut, cu respect!
Bunicul a decedat în 2013, dar nici pînă acum nu s-a dezbătut succesiunea.
Am încercat prin instanță, dar ni s-au cerut 3000 de euro.
Bunicul avea un teren în Mamaia Sat și un apartament în Constanța.
Unchiul meu (fiul bunicului) ne spune că totul este al lui. Că bunicul i le-a lăsat.
Dar cum i le-a lăsat? Testament, nu cred! Donație? Vînzare - cumpărare? Clauză de întreținere?
Nu vrem să dăm banii, dacă nu suntem siguri că obținem ceva.
Cum putem face să vedem și noi "actele"? Nu avem dreptul să le vedem? Mergem pe cuvîntul unchiului?
Noi eram în relații proaste cu defunctul. E posibil să nu mai existe nimic, la masa succesorală...
Dacă ne puteți da un sfat. :)
Mulțumim!
daca erati in relatii proaste, nu cred ca ati acceptat succesiunea expres sau tacit in termen si daca sunteti strain de mostenire, nici nu mai conteaza daca a instrainat averea bunicul.
Iar daca i-a facut acte, testamentul s-ar ataca in termen de 3 ani de la deces, nu in 11, iar ca sa atacati un eventual act de vanzare sau intretinere, va trebuie dovezi, deci... ati da banii degeaba, parerea mea.
gi-jane2, moderator
Cere un extras de carte funciară asupra bunului în cauză,..așa pentru o primă imagine.... dacă succesiunea nu a fost făcută... sigur că trebuie să știi ce poziție ai față de defunct... frate cu unul din părinți etc....
Mergeti la primarie, vedeti daca a achitat cineva impozitul in aceasta perioada, solicitati copii dupa acte.
Chiar dacă bunicul îi făcea testament unchiului, nepoții din partea fiului decedat erau moștenitori rezervatari și nu puteau fi complet dezmoșteniți. Aveți în schimb o problemă că ați fost pasivi 11 ani și unchiul probabil nu. Ca să nu mai greșiți în continuare, luați-vă avocat.
Cine v-a cerut 3000 eur si , mai exact, pentru ce?