Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA CLIENTI EXTERNI E-FACTURA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

CLIENTI EXTERNI E-FACTURA

Buna ziua,

Dorim sa stim daca suntem obligati sa depunem in SPV prin intermediul E-FACTURA si facturile emise catre clienti externi (ce contin sau nu TVA).

Multumim anticipat,

Echipa Bosphorus Shipping Agency
BSARO, utilizator
Daca livarile de buuri sau prestarile de servicii de pe acele facturi au locul livrarii/prestarii dpdv al TVA in Romania da. Daca nu nu .

Ce fel se servicii facturati ? sau bunuri ?
Manipularea containerelor in port , transport pe teritoriul Romaniei , depozitarea containerelor
Daca acel client e din non UE se va trimite in e-Factura pt ca se va factura cu TVA aceste servicii . Daca e din UE nu se factureaza cu TVA ( daca va da un cod valid de TVA acel client ) si nu se trimite e-Factura.
Multumim