Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Potrivit art. 164 din Codul Muncii (21) Începând cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Potrivit art. 164 din Codul Muncii (21) Începând cu data de ...

Potrivit art. 164 din Codul Muncii
(21) Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit în condiţiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.
(22) Prevederile alin. (21) se aplică şi pentru salariatul plătit cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, care are deja încheiat un contract individual de muncă, perioada de maxim 24 de luni fiind calculată începând cu data de 1 ianuarie 2022.
Daca salariatul nu a fost platit in mod constant cu salariul minim pe parcursul celor 24 luni, ci a avut temporar un salariu mai mare, revenind apoi la cel minim, mai are obligatia sa majoreze salariul cu data de 01.01.2024?
mari1705, utilizator
In speta, angajatorul nu mai are obligatia sa majoreze salariul cu data de 01.01.2024.
Va multumesc frumos pentru raspuns!