Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă după un an de îngrijire copil o să am al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, ...

Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, cum se prelungeste concediul de ingrijire? Voi avea 1 an pentru primul si 2 ani in continuare pentru al doilea sau 2 anu pentru fiecare? Dar indemnizatia cum se acorda?
Dacă CC1 se termină în septembrie 2025, când primul copil are 2 ani, înseamnă că în CC2 stau doar 1 an, până în septembrie 2026? Deci, un an îl pierd prin suprapunere?
Florey, utilizator
Faceti o confuzie , CCC NU este de 2 ani , ci PANA la varsta de 2 ani a copilului ( sau 3 ani a copilului cu handicap ) . Dvs. veti avea o perioada de suprapunere a doua CCC , de unde si suplimentul de indemnizatie .
da, 1 an se pierde prin suprapunerea perioadelor.
Mulțumesc frumos pentru informații!
Mai am o întrebare. Dacă eu în prezent primesc pentru primul copil 1500 Ron, concret- cât voi primi pentru al doilea în perioada de suprapunere a celor 2 CCC ?