Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Statut legal ciuperca Amanita regalis cf legea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Statut legal ciuperca Amanita regalis cf legea 339/2005 și 143/2000 actualizate

Bună ziua,

Eu consum in mod frecvent ciuperci, atât culinar precum reishi, shiitake, urechi de lemn, ghebe etc cât și suplimente precum cordyceps, coama leului etc. Inclusiv pentru valoarea lor decorativa. Am aflat de utilizarea unei specii de Amanita, Amanita regalis și, auzind că anumite soecii de amanita sunt interzise, am căutat atât în legea 339/2005 cât și 143/ 2000 , însă acolo scrie doar de Amanita Muscaria și Pantherina. În cazul specii de ciuperci - precum Psylocibe, sau plante precum Argyreia, scrie clar că toate felurile din acea specie sunt interzise. Așadar întrebarea mea este, dacă eu aș comanda specii de Amanita, altele decât cele menționate, este în regulă? De exemplu văzut că, deși Nymphaea caerulea, sau Lotusul albastru este interzis, alte specii de lotus precum Lotusul alb/ roz se vând inclusiv în România. Știți cumva care este statutul celorlalte specii de Amanita menționate în legi? Mulțumesc
Interzise sunt cele nominalizate in lista anexa la lege.
Gasiti aici informatii detaliate despre ciupercile amanita: [ link extern ] =
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Mulțumesc, am căutat în anexa de la lege, am văzut acolo că interzise sunt Amanita Muscaria și Amanita Pantherina. Amanita regalis nu este nominalizată. Așadar, este legală?

Și o altă întrebare, în anexa de la acea lege sunt efectiv sute de substanțe. Eu dacă iau de la un plafar o plantă, nu pot ști dacă sigur conține sau nu una din ele.

Ideea este că nu vreau să am surpriza, păi știm că planta nu este nominalizată, dar conține una din cele 400 de substanțe în nu știu ce cantitate așa că nu e bine.

Daca ceva nu e ilegal, atunci e legal, logic nu?
Cred că trebuia să mă exprim mai clar, altfel da, intrebarea poate părea cu răspuns evident.

Dacă o plantă nu este ilegală, dar conține substanțe ilegale, care este statutul ei? Este ilegală însăși deținerea plantei, sau doar prelucrarea/ extragerea? Nu-mi este clar din formularea legii. Pentru că uneori se interzice substanța dar și anumite tipuri de plante, alteori doar substanța. Ar fi ciudat, pentru că ai cere un persoane să facă analize de laborator la toate plantele deținute, dar mă rog mă interesează legea și interpretarea ei actuală.

Lonapak a scris:

Daca ceva nu e ilegal, atunci e legal, logic nu?

Cred că trebuia să mă exprim mai clar, altfel da, intrebarea poate părea cu răspuns evident.

Dacă o plantă nu este ilegală, dar conține substanțe ilegale, care este statutul ei? Este ilegală însăși deținerea plantei, sau doar prelucrarea/ extragerea? Nu-mi este clar din formularea legii. Pentru că uneori se interzice substanța dar și anumite tipuri de plante, alteori doar substanța. Ar fi ciudat, pentru că ai cere un persoane să facă analize de laborator la toate plantele deținute, dar mă rog mă interesează legea și interpretarea ei actuală.

Lonapak a scris:

Daca ceva nu e ilegal, atunci e legal, logic nu?